Veliko iskustvo kineskog vlasnika, poznavanje posla, predanost i spremnost na ulaganje, ali i odgovornost prema poslu radnika železare, osnov su na kome počiva, sada bi se već moglo reći smederevsko čudo — „Hestil Srbija“, piše Mira Kankaraš Trklja za portal Sputnik Srbija.
Smederevskoj čeličani bila su dovoljna samo četiri meseca „života“ u okviru kineske „Hestil grupacije“ da prvi put posle sedam godina zaboravi na gubitke.
„Hestil Srbija“ je u novembru ostvarila prvu dobit, a na kraju decembra će upisati i čist profit. Kupoprodajni ugovor za Železaru Smederevo Vlada Srbije i kineski „Hestil“ potpisali su u aprilu ove godine i njime je ta kineska kompanija preuzela 98 imovinskih celina Železare za 46 miliona evra.
Formalno je i svečano predata u kineske ruke prilikom posete Srbiji kineskog predsednika Si Đinpinga, kada je 19. juna posetio i Železaru. Za to kratko vreme proradile su obe peći, a prema rečima predsednika Hestil grupacije Ju Jonga, ove godine je već uloženo 120 miliona dolara, koliko se očekuje i sledeće godine, i to u obnavljanje opreme.
Nakon tih investicija grupacija očekuje da u 2017. ostvari profit od 20 miliona evra.
Takav brzometni uspeh čeličane u Smederevu bi s pravom mogao da bude nazvan čudom, s obzirom na to da je prethodno radila tek jedna peć i to na minimumu.
U čemu je tajna uspeha?
Sputnjik je to pitao predsednika Samostalnog sindikata u Železari Sinišu Prelića, kome su dobro poznate sve upravljačke strukture koje su „prošle“ kroz čeličanu, koja je godinama bila kamen o vratu države i poreskih obveznika Srbije, jer je proizvodila samo gubitke.
Od 2000. je Železara, kaže, prolazila kroz različite periode, teške situacije, privatizaciju, odlazak strateškog partnera, a najteže je bilo u poslednje četiri godine brige za budućnost fabrike, zaposlenih, njihovih porodica.
Toliko je, napominje, bilo teško da su u početku bili sumnjičavi čak i kada su Vlada Srbije i premijer Aleksandar Vučić pokazali veliko interesovanje i veru u pronalaženje rešenja za Železaru.
Prelić kaže da je imao priliku da se lično u Kini uveri koliko je velika i ozbiljna Hestil grupacija.
„Igrom slučaja sam imao priliku da budem možda u prvoj delegaciji smederevske čeličane koja je obišla njihovu železaru. To što sam video u Kini u Tanšanu stvarno je impozantno. Očekivao sam da vidim nešto dobro, ali kada sam video kako rade i šta rade, bio sam fasciniran“, ispričao je predsednik Samostalnog sindikata Železare.
On smatra da je za dobar rezultat bilo od značaja i to što je pre dolaska novog vlasnika u Železari bila pokrenuta jedna peć, što je, podseća, naišlo na različite komentare. Ispostavilo se, kaže, da je to bilo dobro uhodavanje posle dugog stajanja sa proizvodnjom, iako je proizvodnja od 40.000 tona mesečno bila mala za železaru takvog kapaciteta.
Na pitanje koliko sada proizvode, Prelić kaže preko 130.000 tona mesečno.
„Polako podižemo proizvodnju. Primera radi, u najbolje vreme smo proizvodili 1,7 miliona tona na godišnjem nivou“, napominje on.
Kada je preuzeo Železaru, kineski kupac je najavio da je plan da u nju investira 300 miliona evra i dostigne maksimalnu proizvodnju od 2,1 miliona tona godišnje.
„Dobili smo, bar je tako sada, a ja verujem i ubuduće će biti, jednog izuzetno korektnog poslodavca koji na prvom mestu poštuje svoje radnike, sa sindikatima je napravio jedan dobar kolektivni ugovor koji obezbeđuje mir i stabilnost što se tiče svih zaposlenih, kako o pitanju zarada tako i o pravima koja radniku pripadaju po kolektivnom ugovoru, u skladu sa domaćim zakonom o radu“, kaže Prelić. I dodaje, sve do sada se poštuje, kako od strane poslodavca tako i od strane zaposlenih. On je uveren da će doći i do uvođenja nove tehnologije i automatizacije pojedinih procesa proizvodnje.
Na pitanje da li ima straha da bi nova tehnologija mogla da dovede do smanjenja broja zaposlenih, on je podsetio na to da se poslodavac obavezao da zadrži svih 5.000 radnika.
„Imamo jedan broj radnika koji polako stiče uslov za penziju. Od zamenika direktora korporacije u zvaničnom kontaktu smo čuli da će poštovati naš zakon i nijednog momenat nisam primetio da se od toga odstupilo. Nijedan radnik, koliko ja znam, neće otići iz Železare, sem prirodnim odlivom, u zasluženu penziju“, uveren je Prelić. On je podsetio na to da je i predsednik grupacije ocenio da smederevska železara ima dobre, stručne radnike, kojima takođe pripada zasluga za uspeh kompanije „Hestil Srbija“.
Štaviše, s obzirom na to da rade obe peći, zbog povećane proizvodnje i više posla, početkom januara bi trebalo da bude raspisan i prvi konkurs za zapošljavanje novih radnika. Na pitanje kako bi u najkraćem sažeo šta je tajna uspeha kineskog upravljačkog tima, Prelić odgovara — njihovo veliko iskustvo, poznavanje posla, predanost, spremnost na ulaganje, ali i naša odgovornost prema poslu. „Hestil grupacija“, koja posluje u više od 100 zemalja sveta, najveći je proizvođač čelika u Aziji, sa godišnjim proizvodnim kapacitetom od 50 miliona tona. Grupa je vlasnik 37 visokih peći i zahvaljujući najsavremenijoj opremi, poštujući ekološke standarde, prošle godine je proizvela 47,8 miliona tona čelika, od čega je prihodovala 43,7 milijardi dolara.