Pregovori britansko-ruskog konzorcijuma i banaka o problemu vraćanju dugova „Galenike“, čije su rate s 1. decembrom počele da stižu na naplatu, još traju. To je znak da su banke pristale da se rok početka otplate pomeri, smatra predstavnik zaposlenih u Komisiji za pregovore o modelu strateškog partnerstva za „Galeniku“, Zoran Pantelić.
Komisija za pregovore sa britansko-ruskim konzorcijumom „Frontir Farma — Petrovaks“ o modelu strateškog partnerstva za „Galeniku“, zapela je već neko vreme u pregovorima, a glavni razlog je dug „Galenike“ komercijalnim bankama od oko 70 miliona evra. Rate su počele da stižu na naplatu sa 1. decembrom. Konzorcijum je u startu odbio da preuzme potraživanja banaka, a banke nisu htele da prolongiraju vraćanje duga.
Član Komisije ispred zaposlenih, koji predstavlja oba reprezentativna sindikata, Savez samostalnih sindikata Srbije i Sindikat „Nezavisnost“, Zoran Pantelić za Sputnjik kaže da, prema navodima ljudi iz Ministarstva privrede, o problemu vraćanja duga „Galenike“ komercijalnim bankama trenutno se pregovara.
On je uveren da je ovo presudni trenutak pregovora o modelu strateškog partnerstva za „Galeniku“ koji traju već izvesno vreme i verovatno se čeka da se oni dogovore oko duga. Ako bi se to dogodilo, pregovori bi se, kako napominje, dalje nastavili sa Komisijom oko ostalih detalja iz ugovora o strateškom partnerstvu sa britansko-ruskim konzorcijumom.
„Rok jeste bio početak decembra da se krene sa vraćanjem dugova, ali banke su očigledno pristale da se to pomeri jer pregovori o tome još traju. Svi zaposleni s nestrpljenjem očekuju rezultate pregovora“, rekao je Pantelić.
Ako se nađe dogovor o pitanju vraćanja dugova bankama nastaviće se pregovori sa Komisijom, ako se ne nađe dogovor država, navodno, ima plan B, odnosno moraće da nađe neko drugo rešenje, kaže on.
Na podsećanje da je prema zakonu 11. januara ističe rok za pregovore Komisije i konzorcijuma i da nije ostalo još puno vremena da se ispregovara model strateškog partnerstva, Pantelić ipak smatra da će pregovori biti završeni u roku.
Prema podacima Agencije za privredne registre ukupne obaveze „Galenike“ na kraju prošle godine bile su više od 29 milijardi dinara, što je oko 230 miliona evra. Konzorcijum je u pregovorima tražio da država otpiše sva svoja potraživanja, što praktično znači da država i javna preduzeća koja su takođe poverioci treba „Galenici“ da oproste 160 miliona evra duga. Dug prema komercijalnim bankama iznosi oko 70 miliona evra i, kako je ocenjeno, višestruko premašuje vrednost kompanije pa nije realno da dođe do njegovog preuzimanja.
Na pitanje da li na osnovu toga što je čuo u dosadašnjem radu Komisije misli da je britansko-ruski konzorcijum pravo rešenje za „Galeniku“, on kaže da je pravo rešenje za zaposlene da fabrika nastavi da radi, da nastavi proizvodnju i da se nađe posao za sve zaposlene. „Konzorcijum je na prvom sastanku izneo svoje viđenje onoga što bi trebalo da stoji u ugovoru o strateškom partnerstvu i zaposleni, odnosno sindikati se protive isključivo jednoj tački, a to je da se otpusti polovina radnika, a sada nas ima 1.400. Jer mi očekujemo od strateškog partnera da donese posao, nove proizvodne programe. Posle dva kruga otpuštanja, mi smo sada na 1.400 radnika i smatramo da strateški partner treba da ih uposli, a ne otpušta“, rekao je Pantelić za Sputnjik.
Na to sve, „Galenika“ već godinama posluje u minusu. Manjak na kraju prošle godine iznosio je 1,84 milijarde dinara, što je manje od 3,17 milijardi, koliko je ostvareno prethodne godine. Situacija je bila još gora 2011. godine, kada je neto gubitak iznosio 5,18 milijardi dinara.